![]() 17. svibnja u okviru izgradnje kapaciteta udruga u okviru projekta Mentalno zdravljeu zajednici, prisustvovali smo webinaru kojeg je vodila mr. sc. Kornela Paunović, sa dvadesetogodišnjim iskustvom u poslovima savjetovanja, upravljanja, vođenja financija, kontrolinga i računovodstva. Jednodnevna online radionica bila je namijenjena udrugama, koje žele savladati područje navedene tematike. Budući da udruge korisnika i partnera imaju običaj prodavati svoje rukotvorine, iskazale su interes za ovom vrstom edukacije. Program webinara su bile teme : 1. Može li udruga prodavati i obavljati profitnu djelatnost 2. Izvori financiranje udruge 3. Razlika između prodaje i donacije 4. Koji su potrebni koraci za upis i obavljanje gospodarske djelatnosti 5. Posebnosti i položaj udruge u djelatnosti trgovine 6. Posebnosti i položaj udruge u ugostiteljskoj djelatnosti 7. Izdavanje računa 8. Fiskalizacija 9. PDV 10. Što treba znati ako se prima ili izdaje račun unutar EU 11. Napomene na računu 12. Porez na dobit 13. Porez na dobitak Projekt Mentalno zdravlje u zajednici, je financijski podržan kroz Fond za aktivno građanstvo u Hrvatskoj te sufinanciran sredstvima Fonda za obnovu i razvoj grada Vukovara. Obavijesti o svim projektnim aktivnostima možete pratiti na našoj web stranici te na društvenim mrežama: https://www.cwwpp.org/koalicija-za-rad-sa-psihotraumom-i-za-mir-vukovar.html https://www.facebook.com/CWWPPORG https://twitter.com/CWWPPORG https://www.instagram.com/cwwppvu/ ili na #acfsrednjiprojekti #acfcroatia #acfhrvatska
0 Comments
Partneri smo u projektu "Trening za mentalno zdravlje" sa Udrugom za psihosocijalnu pomoć Susret iz Zagreba, Društvom za rekreaciju "Yoga-Zagreb", Udrugom za unaprjeđenje mentalnog zdravlja "Vrapčići" iz Slavonskog Borda i Udrugom Ludruga iz Zagreba.
Program "Trening za mentalno zdravlje promiče važnost očuvanja, jačanja i unaprjeđenja mentalnog zdravlja primjenom zdravih stilova života, uključivanjem u edukativno-rekreacijske programe osoba s teškoćama mentalnog zdravlja, stručnjaka po profesiji i opće populacije. Programske aktivnosti provode se uz financijsku potporu Ministarstva zdravstva. Početkom ove godine započeli smo i s novim projektom kao partneri : "Pomozi mi da pomognem" . Provođenje projekta „Pomozi mi da pomognem“ pruža priliku za razmjenu informacija i učenje o suvremenim metodama brige za mentalno zdravlje u zajednicama koje stavljaju fokus na ulogu pojedinca u vlastitom oporavku. Oporavak znači da osoba sa psihosocijalnim teškoćama ponovno uči koristiti vlastite kapacitete, pri čemu joj izolacija i socijalna isključenost nimalo ne pomažu. Upravo suprotno, ključnu ulogu u procesu oporavka preuzima zajednica stvaranjem adekvatne mreže skrbi, u koju se, pored stručnjaka s područja psihosocijalnog zdravlja, uključuju članovi obitelji i prijatelji, kao i stručnjaci po iskustvu (peer stručnjaci). Projekt je osmišljen kao kolaž pomno isplaniranih aktivnosti koje će povezati sve partnere u istome kao i sudionike i korisnike u svim županijama u kojima udruge djeluju. Projektne aktivnosti provode se uz financijsku potporu Ministarstva zdravstva. Sadržaj dokumenata u isključivoj je odgovornosti udruge i ni pod kojim uvjetima ne može se smatrati kao odraz stajališta Ministarstva zdravstva.
Od 19.07.-30.07.2021. godine sudjelovali smo zajedno sa 6 županija na edukaciji za Peer stručnjake putem Zoom aplikacije.
Naše edukatorice iz Nizozemske Cassandra Berkman i Annette Furnemont podijelile su s nama svoje priče o oporavku, dale nam smjernice i zadale da osmislimo i podijelimo vlastitu priču o oporavku prateći kako se pri tom osjećamo. Upoznali smo se s vrijednostima važnim za zanimanje peer stručnjaka i alatima za izradu dokumenta osobnog razvoja (nada u oporavak, pravo na rizik, rad na stigmi i auto stigmi, primjena vlastitog iskustva u peer radu), te i o važnosti savladavanja komunikacijskih vještina. Dvotjednom edukacijom stekli smo veliko iskustvo u osobnom razvoju, a on-line način rada omogućio nam je da se bolje upoznamo i povežemo. Danas su volonteri Koalicije za psihotraumu i za mir Vukovar u sklopu kampanje povodom Europskog tjedna svjesnosti o mentalnom zdravlju, u vremenu od 10h do 13h upoznali sugrađane o važnosti mentalnog zdravlja, kao i aktivnostima organizacije.
Ove godine obilježavamo tjedan svjesnosti o mentalnom zdravlju (od 10. svibnja do 16.svibnja) pod motom #Povežimo se s prirodom. Postoje razna istraživanja koja podržavaju ulogu koju priroda može igrati u zaštiti i podršci našeg mentalnog zdravlja. Čak samo 15 minuta tjedno šetnje u prirodi može biti dovoljno za poboljšanje vašeg mentalnog i emocionalnog zdravlja.
Iskoristite blagodati prirode već danas! Izvor: Ured Predsjednika RH Pozvani smo od Predsjedničkog ureda na razgovor s Predsjednikom. Poziv je reakcija na provođenje inicijative "12 i 5 za mentalno zdravlje". Taj poziv smatramo uspjehom svih udruga koje su učestvovale u provođenju inicijative zajedno s nama.
Evo i službene objave sa službenih predsjedničkih stranica: https://www.predsjednik.hr/vijesti/predsjednik-milanovic-razgovarao-s-predstavnicima-hrvatskog-saveza-udruga-za-mentalno-zdravlje/?fbclid=IwAR0UzuYJMpORMND87d_7VQZDEsHDzr3V_PDsraLT52G6ifwRgsRMzdlVCLg Povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja (10. listopada) Hrvatski savez udruga za mentalno zdravlje (SUMEZ) u petak 09. listopada od 12:00 do 12:05 sati organizira zajedničku javnu akciju „12 i 5 za mentalno zdravlje“ koja će se održati istovremeno u svim hrvatskim gradovima u kojima djeluju Udruge članice Saveza.
Različite će udruge iz područja mentalnog zdravlja u svojim gradovima pred nadležnim institucijama javno čitati tekst peticije nakon čega će prikupljene potpise zajedno sa tekstom peticije predati mjerodavnim državnim institucijama. Peticijom TRAŽIMO : 1) Hitno uvrštavanje već pripremljene Nacionalne strategije razvoja mentalnog zdravlja (2020.-2030.) u saborsku proceduru i njenu što bržu implementaciju u praksi. 2) U popis postojećih psihosocijalnih usluga koje financira HZZO uvrstiti usluge Mobilnih timova i Grupa peer podrške u zajednici. 3) Hitno iznalaženje načina za kontinuirano financiranje programa i projekata udruga koje se bave pružanjem psihosocijalnih usluga u zajednici Cjeloviti tekst peticije možete pronaći na sljedećem linku, te je potpisati: www.peticija24.com/inicijativa_12_i_5_za_mentalno_zdravlje?fbclid=IwAR37w2OLHth3-S6fsFuoHH1TQCLhb_WC6KzJSGq0hE6rZoO0vkaLMlzf1r8 U četvrtak, 24. rujna 2020. u Osijeku je počela dvodnevna CARe edukacija. CARe je skraćenica od Comprehensive Approach to Rehabilitation (hrv. sveobuhvatni pristup rehabilitaciji) i ima ulogu vodiča koji pomaže profesionalcima pronaći pravi smjer i ponuditi optimalnu podršku osobama s različitim psihosocijalnim izazovima.
CARe edukacija predstavlja nastavak aktivnosti projekta "Uspostava mobilnih timova peer podrške u zajednici za osobe sa psihosocijalnim teškoćama", čiji je nositelj Udruga Ludruga iz Zagreba, dok je Centar "Ja kao i Ti" iz Osijeka i Koalicija za rad sa Psihotraumom i za mir iz Vukovara partner na projektu. Također, održana CARe edukacija podrazumijeva temelje za osnivanje grupa uzajamne psihičke podrške te mobilnih timova peer podrške. Zahvaljujemo partnerskoj Udruzi Susret i njenoj predsjednici Radmili Stojanović Babić, ujedno i voditeljici CARe edukacije, Sabini Hotić Copetti, voditeljici CARe edukacije te svim sudionicima na sudjelovanju. |
|